»

Regeneracja sprzęgła

PEŁEN ASORTYMENT CZĘŚCI ZOBACZ   TUTAJ

 

Wymiana kompletnego sprzęgła jest bardzo kosztowna, dlatego proponujemy regenerację starego, jest to wyjście o wiele tańsze i lepsze niż użycie taniego zamiennika. 

Typowymi objawami zużycia sprzęgła są problemy z ruszaniem i przyspieszaniem lub szumy dobiegające z okolic skrzyni biegów, następstwem – koszty. Wymiana kompletnego podzespołu wraz z robocizną w zależności od modelu i zastosowanych części (oryginały czy zamienniki) to wydatek od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. 

Pamiętajmy, że sama wymiana sprzęgła mimo że nie jest skomplikowana, jest kosztowna (konieczny jest demontaż skrzyni biegów), więc regeneracja sprzęgła przy użyciu najtańszych zamienników może okazać się złudną oszczędnością. Podzespoły z najniższych półek cenowych najczęściej są nietrwałe. 

Wiadomo, że żywotność sprzęgła zależy w dużej mierze od stylu jazdy kierowcy. Jednak w przypadku rozsądnej eksploatacji przebiegi rzędu 100-150 tys. km są jak najbardziej osiągalne, tym bardziej że pracujemy tylko na markowych okładzinach, często stosowanych na „pierwszy montaż”. 
 

Typowe objawy zużycia sprzęgła:

 

 • ŚLIZGANIE SIĘ SPRZĘGŁA: Silnik wchodzi na obroty ale auto ma problemy z przyspieszaniem np. pod wzniesienie. Przyczyny: Wytarte lub zaolejone okładziny cierne, odkształcona tarcza dociskowa lub koło zamachowe.

 • PROBLEM ZE ZMIANĄ BIEGU: Przyczyna: Zużyta sprężyna centralna tarczy docisku, uszkodzona lub zakleszczona tarcza sprzęgła, uszkodzony wysprzęglacz centralny.

 • HAŁASY DOBIEGAJĄCE Z OKOLIC SKRZYNI BIEGÓW: Charakterystyczne szumienie przy wciśniętym pedale sprzęgła. Przyczyny: Zużycie łożyska oporowego sprzęgła, zużyte lub pęknięte sprężyny tarczy dociskowej.

 • SZARPANIE PRZY ZWALNIANIU PEDAŁU SPRZĘGŁA: Nawet przy delikatnym popuszczaniu sprzęgła przy ruszaniu i zmianie biegu następuje szarpnięcie. Przyczyny: Odkształcona tarcza dociskowa lub koło zamachowe, zaolejona okładzina cierna, odkształcona powierzchnia tarczy sprzęgła.

 • WYCZUWALNE UDERZENIE PRZY WCIŚNIĘCIU PEDAŁU SPRZĘGŁA: Charakterystyczne uderzanie lub hałas pojawiający się podczas zwalnianiu pedału sprzęgła. Przyczyny: Zużyte lub pęknięte sprężyny tłumika drgań skrętnych, zużyte okładziny cierne tarczy sprzęgła. •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  


Koszt regeneracji zestawu sprzęgłowego (tarcza i docisk) to wydatek rzędu 150-400zł . Różnica wynika m.in. ze stopnia nakładu pracy przy docisku (planowanie, wymiana sprężyn) i średnicy tarczy.

 

Czy warto regenerować sprzęgło?

Zdecydowanie tak. W takim przypadku mamy całkowitą pewność, że naprawiona część będzie idealnie pasowała do naszego silnika. Nie jest to takie oczywiste przy zakupie nowych elementów zamiennych. Jednocześnie regeneracja jest niezwykle ekonomicznym rozwiązaniem, bowiem jej cena jest zdecydowanie niższa od kupna lub sprowadzenia nowego artykułu, dedykowanego do konkretnego modelu samochodu.

Regeneracja sprzęgła - wady i zalety

Niewątpliwymi atutami regeneracji sprzęgieł są przede wszystkim niskie koszty, jak również możliwość uzyskania cech elementu, zbliżonych do parametrów nowej, fabrycznej części. Uzyskuje się je nawet w przypadku poważnej usterki. Trudno jednak znaleźć jakiekolwiek wady tych prac. Problemy z regeneracją mogą pojawić się tylko wtedy, kiedy zabiorą się do nich osoby niekompetentne. Dlatego najlepiej zgłosić się do naszej firmy, gdzie pracownicy przeprowadzą ten proces w sposób fachowy.

Ile kosztuje regeneracja sprzęgła?

Cena tego procesu jest zdecydowanie niższa od zakupu oryginalnych, nowych części. Trudno jest określić jedną kwotę dla każdej usługi. Cena bowiem ustalana jest indywidualnie w oparciu o rodzaj sprzęgła, jego stan techniczny, a także elementów, które muszą zostać wymienione (np. tarcza, docisk czy sprężyny). Ogólny zakres kosztów prowadzonych przez nas prac to 100-400 złotych.

Porady nt. naprawy sprzęgła

Na wielu stronach internetowych znaleźć można wiele informacji o regeneracji sprzęgieł. Czytając je z różnych źródeł, możemy natrafić również na twierdzenia sprzeczne. Dlatego jeśli zauważyłeś niepokojące objawy, mogące świadczyć o awarii tego elementu silnika, skorzystaj z porad specjalistów. Skontaktuj się z nami, a odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania i rozwiejemy wątpliwości.

Ile można oszczędzić dzięki regeneracji sprzęgła?

Nie od dziś wiadomo, że regeneracja sprzęgła jest najlepszym wyjściem, bijącym na głowę zarówno kupno tanich zamienników (które są nietrwałe i szybko trzeba je znów wymieniać), jak również oryginalnych, drogich części. Pieniądze, które oszczędzamy przy oferowanym przez nas procesie najczęściej przekraczają 50% wartości nowego oryginalnego elementu w ASO. Jednocześnie uzyskujemy jakość i żywotność dorównującą nieużywanym produktom.